روشهای درمان واریس پا

روشهای درمان واریس پا

روشهای درمان واریس پا :امروزه تکنیک‌های جراحی حداقل تهاجمی به طور موثر برای درمان واریس وجود دارد به طور معمول جراحی واریس پابه عنوان تنها راهکار مؤثر برای درمان سیاهرگ‌های واریسی شناخته شده است حذف رگ های واریسی پا یک عمل جراحی است که در آن رگ های مبتلا به واریس را از پاها یا ران حذف می کنند. رگهای واریسی، رگ های باد کرده و پیچ خورده ای هستند که می توانید آنها را زیر پوست ببینید. آنها معمولا قرمز یا متمایل به بنفش هستند.

روشهای درمان واریس پا

درمان جراحی واریس و عروق تار عنکبوتی پا

سیاهرگ‌های واریسی عارضه‌ای شایع بین مردان و زنان بوده که عوارض جانبی دردناکی داشته و باعث اختلال در انجام امور روزمره می‌شود. حتی اگر سیاهرگ‌های واریسی قابل دیدن نباشند، به مرور زمان بدتر شده و باعث شکل گیری بیماری وریدی خطرناکی به نام نارسایی مزمن وریدی یا CVI می‌شود

روشهای درمان واریس پا

روش‌های عمل واریس پا شامل بستن (لیگیشن) و برداشتن وریدهای بزرگ، فلیکتومی و جراحی آندوسکوپی می‌باشد. جراحی به عنوان یکی از مؤثرترین روشهای درمان واریس پا شناخته می‌شود.

روشهای درمان واریس پا

جراحی برداشتن وریدچگونه است

یکی از روشهای درمان واریس پا  برداشتن ورید یک روش جراحی است که طی آن، سیاهرگ‌های واریسی از ساق پا یا کشاله ران برداشته می‌شوند. رگ‌های واریسی یک‌سری سیاهرگ‌های ورم کرده و پیچ خورده در زیر پوست هستند که شما می‌توانید آنها را با چشم در زیر پوست ببینید. این سیاهرگ‌ها معمولاً به رنگ قرمز یا بنفش هستند. رگ‌های واریسی اغلب در ناحیه ساق پا ظاهر می‌شوند، اما ممکن است در سایر قسمت‌های بدن نیز دیده شوند. پزشک شما ممکن است در شرایط زیر، جراحی برداشتن ورید را به شما توصیه نماید:

۱-درد مداوم یا ضربان‌دار و حساسیت در پاها
۲-سوزش و ایجاد زخم واریس بر روی پوست
۳-تشکیل لخته‌های خون
۴-خونریزی از سیاهرگ‌ها
۵-جراحی برداشتن ورید ممکن است در صورتی که شما بابت زیبایی ظاهری پاهای خود نگرانی دارید نیز برای شما انجام شود

روشهای درمان واریس پا

روش جراحی

جراحی برداشتن ورید اغلب به صورت یک درمان سرپایی انجام می‌شود، به این معنی که شما می‌توانید در همان روز انجام عمل جراحی مرخص شوید و به خانه برگردید.این عمل معمولاً حدود ۶۰ تا ۹۰ دقیقه زمان می‌برد. در جریان جراحی برداشتن ورید، جراح متخصص چند بریدگی کوچک در نزدیکی بالا و پایین سیاهرگ‌های آسیب‌دیده ایجاد می‌کند. یکی از این بریدگی‌ها در انتهای کشاله ران شما زده می‌شود. بریدگی دیگر در پایین ران پا در ساق پا قوزک پا زده می‌شود.

روشهای درمان واریس پا

سپس یک سیم پلاستیکی نازک و انعطاف‌پذیر از محل برش ایجاد شده در کشاله ران به درون سیاهرگ فرستاده می‌شود. این سیم به سیاهرگ بسته می‌شود و از طریق برشی که در پایین ران پا ایجاد شده است، بیرون کشیده می‌شود. در پایان، پزشک برش‌های ایجاد شده را با بخیه می‌بندد و پانسمان‌ها و وسایل فشرده کننده‌ای را در محل بریدگی‌ها بر روی پای شما می‌گذارد.

 درمان واریس پا باابلیشن اندوترمال

بسیاری از سیاهرگ‌های واریسی را می‌توان با این روش تحت بیهوشی موضعی درمان کرد و این به آن معنا است که بیمار می‌تواند نیم ساعت تا یک ساعت پس از عمل کلینیک را ترک کند.

ابلیشن اندوترمال پا به وسیله امواج حراراتی یک هیتر  یا ارسال امواج لیزری  به سیاهرگ مبتلا تحت هدایت اولتراسوند انجام می‌شود. رشته‌ها در موقعیت صحیح در سیاهرگ هدایت می‌شود و سپس محلول بی‌حسی موضعی روی پا کنار سیاهرگ مبتلا استعمال می‌شود. این محلول علاوه بر بی‌حس کردن موضعی ناحیه تحت درمان، بافت‌های اطراف را در برابر حرارت ایجاد شده محافظت می‌کند. پس از انجام این کار، جراح رشته‌ها را فعال کرده و سیاهرگ را از داخل گرم می‌کند. این باعث می‌شود که دیواره رگ‌ها به هم چسبیده و اجازه ندهد که جریان خون در جهت اشتباه حرکت کند.

روشهای درمان واریس پا

دوره نقاهت پس ازجراحی رگهای واریسی

۱-بیمار احتمالاً باید برای مدت یک هفته از جوراب‌های واریسی استفاده کنید تا به برقراری جریان خون در پاهای شما کمک شود.

۲-بیمار به مدت حدود دو هفته در پاهای خود درد را احساس خواهید کرد. شاید پای فرد متورم شود و این تورم ممکن است تا یک ماه هم ادامه داشته باشد.

۳-معمولاً دوران بهبود پس از عمل جراحی رگ‌های واریسی بین یک تا سه هفته است و پس از آن شما می‌توانید به کارهای خود بپردازید. شما پس از دو روز می‌توانید رانندگی کنید.

اسکلروتراپی با فوم

اگر رگ‌های بیمار برای ابلیشن اندوونئوس مناسب نیست یا نمی‌توانید تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرید، تزریق فوم در سیاهرگ‌های فرد توصیه می‌شود. فوم ماده مخصوصی است که باعث تورم و انسداد سیاهرگ می‌شود. این روش مشابه روش گرما دادن به درون سیاهرگ عمل می‌کند

باید بدانید که درصد بازگشت بیماری  در روش درمانی اسکلروتراپی با فوم بیش از سایر روشهای درمان واریس پا  است این روش کم تهاجمی‌تر از روش‌های جراحی دیگر است و می‌تواند تحت بیهوشی‌های موضعی انجام شود بنابراین شما می‌توانید این جراحی  را به عنوان یک عمل باز انتخاب کرده و افزایش احتمال عود بیماری واریس را قبول کنید.

روشهای درمان واریس پا

خطرات عمل حذف رگ های مبتلا به واریس

برداشتن رگ های واریسی یک عمل جراحی ایمن و کم خطر است. با این حال جراحی همیشه با خطراتی همراه است.بعضی از این خطرات در زیر آورده شده است:

۱-واکنش آلرژیک به بیهوشی
۲-عفونت در محل برش
۳-خونریزی شدید،لخته شدن خون
۴-کبودی یا زخم ،آسیب عصبی البته احتمال وقوع این خطرات برای بیمار  بسیار کم است. با این حال برخی از افراد آنها را تجربه کرده اند معمولا پزشکان برداشتن رگ های مبتلا به واریس برای افراد یا شرایط  زیر توصیه نمیکنند:

۱-زنان باردار
۲-افراد مبتلا به ضعف پا
۳-افراد مبتلا به عفونت های پوستی
۴-افراد مبتلا به مشکلات لخته شدن خون
۵-افرادی که دارای اضافه وزن هستند

روشهای درمان واریس پا

درمان‌های غیرجراحی و خوددرمانی

در درجه اول افراد باید  سعی کنند مدت زمان طولانی روی پاهای خود نایستند، استراحت دادن به پا و انجام تمرینات متعادل ورزشی می‌تواند به بیمار در درمان این بیماری کمک زیادی  کند. اگر دچار اضافه وزن و چاقی هستید کاهش وزن می‌تواند بسیار مفید باشد.

روشهای درمان واریس پا

جوراب‌های مخصوص واریس می‌تواند با اصلاح جهت گردش خون به بهبود سیاهرگ‌های واریسی کمک کند. البته در صورتی که بیماران در خونرسانی به پاها دچار مشکلاتی هستند نباید از این جوراب‌ها استفاده کنند.

افراد  باید حتماً ابتدا توسط یک متخصص واریس پا در تهران   ویزیت شده و در صورت نیاز از جوراب‌های مخصوص واریس که متناسب با بیماری فرد  است استفاده کنند. در بسیاری از بیماران این روش درمانی بلندمدت به کار برده می‌شود زیرا آنها تمایل یا امکان انجام عمل جراحی واریس را ندارند و یا در سیاهرگ‌های عمقی و سطحی خود مشکل دارند.

علل بوجود امدن واریس چیست

**تغییرات هورمونی

بروز واریس در زنان بیش از مردان است زیرا هورمونهایی که با غلظت بالا در بدن آنها وجود دارد ، تا حدی شل کننده دیواره عروق هستند . در  دوران بارداری هم به دلیل تغییرات هورمونی و فشاری که در لگن به ورید ها وارد میشود ، احتمال بروز واریس وجود دارد . از جمله عواملی که به این تغییرات می انجامند قرص های ضدبارداری و خود بارداری هستند. علاوه بر این زمانیکه وزن تان اضافه می شود، حجم رگ های خونی افزایش پیدا می کند که خود منجر به ایجاد ناآرامی هایی در رگ های خونی می کند. بنابراین به غیر از کشیدن شدن پوست بدن در دوران بارداری، واریس را به فهرست اتفاقات دوران بارداری خود بیافزایید.

عوارض واریس

با اینکه نادر می‌باشنداما عبارتند از:

**زخم واریسی :

زخمهای به شدت دردناک ممکن است در نزدیکی رگ‌های واریسی به ویژه در نزدیک مچ پا ایجاد شوند .

**لخته شدن خون :

گاهی اوقات رگ‌های موجود در عمق پا بزرگ می‌شوند. در این موارد ممکن است پا به مقدار قابل ملاحظه‌ای متورم شود.

**خونریزی :

گاهی اوقات رگ‌های بسیار نزدیک به پوست ممکن است از هم گسیخته شوند. این امر معمولاً تنها موجب خونریزی جزئی می‌گردد.

 

 

صفحه اصلی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *