پروتز سینه

پروتز سینه بعد از سرطان

پروتز سینه بعد از سرطان یکی از جراحی هایی می باشد برای کسانی که سینه های خود را بر اثر سرطان از ذست داده اند،خوشبختانه در حال حاضر به دلیل آشنایی خانم ها با سرطان سینه و علایم آن، و همچنین انجام چکاپ سالیانه، بسیاری از موارد این بیماری در مراحل اولیه کشف شده و در اغلب موارد، بدون برداشتن سینه درمان خواهدشد.

و این مساله باعث شده که کیفیت زندگی در این بیماران افزایش یافته و بیماران تا مدت طولانی پس از درمان بتوانند در زندگی خود شادی و کیفیت زندگی را داشته باشند.

اما در تعدادی از بیماران مبتلا به سرطان سینه هم به دلیل تأخیر در تشخیص یا درمان، موجب گرفته شدن بافت زیاد سینه به وسیله  سلول های سرطانی ، لذا امکان نگه داشتن سینه وجود ندارد و تنها راه قطعی درمان، برداشتن کامل سینه میباشد . در چنین بازسازی سینه انجام میشود که بیمار دوباره به حالت قبل برگردد.

 

 

 

 

 

 

بهترین زمان پروتز سینه بعد از سرطان:

زمان جراحی پروتز سینه بعد از سرطان بسته به گسترش بیماری سرطان سینه و نوع عملی که انجام می شود برای بیمار و همچنین نیاز یا عدم نیاز بیمار به انجام درمان‌ های اضافی مانند رادیوتراپی بستگی دارد.

مثلا در بیماری که همه سینه برداشته خواهد شد  و غدد لنفاوی زیر بغل نیز درگیر بوده‌اند، پس از عمل نیاز به رادیوتراپی یا به اصطلاح برق گذاشتن می باشد، لذا ترجیح داده می شود که ابتدا درمان‌ها به صورت کامل انجام گیرد و پس از مدتی که اثرات اشعه روی پوست از بین رفت، باز‌سازی پستان را با پروتز سینه صورت گیرد .

 

 

 

روش های عمل جراحی بازسازی پستان :

عمل بازسازی پستان عمل پیچیده ای است که اکثرا در بیش از یک مرحله انجام می شود.

بیماران باید به  این مسئله توجه داشته باشند دربازسازی پستان حداقل در دو مرحله انجام می شود یکی از مراحل مرحله اصلی بوده و مرحله وقت گیر و طولانی است و مراحل بعد اکثرا مراحل کوتاه است و نیاز به بستری ندارد.

روش های عمل جراحی بازسازی پستان

مراحل عمل بازسازی سینه:

مرحله اصلی عمل چه در استفاده از پروتز چه در پیوندها اکثرا عمل بزرگ محسوب می شود و نیاز به حداقل دو روز بستری در بیمارستان مجهز دارد .

بازسازی یا استفاده ازبافت  خود بدن مثل چربی اضافه پایین شکم و یا با استفاده از پروتز و یا هر دو انجام می پذیرد.

پزشک فوق تخصص پستان یا پلاستیک با توجه به ظاهر بدن شما، سن شما ، درخواست حاملگی احتمالی  بعدی،  روحیه شما، شکل پستان مقابل و سابقه رادیوتراپی و بیماری های هم زمان دیگر شما پیشنهاد خود را عنوان می کند و روش های ممکن را در بازسازی پستان شما ذکر می کند.

توجه داشته باشید که هر روش برای هر بیماری قابل انجام نیست .قبل از مراجعه به پزشک بازسازی کننده ، سعی کنید توسط اینترنت کمی اطلاعات کسب کنید.

بیش از یک جلسه مشاوره با پزشک خود داشته باشید حرف های اورا ضبط کنید و به دقت گوش دهید با آگاهی و یا اعتماد به پزشک خود تصمیم بگیرید.

زنانی که مدتی است پستان خود را از دست داده اند بقدری از نداشتن پستان دچار عذاب و زجر روحی می شوند که با نتایج متوسط بازسازی پستان بسیار خوشحال و راضی می شوند.

خانم هایی که بازسازی هم زمان می خواهند انجام دهند شوک از دست دادن پستان و پستان جدید ناآشنا اکثرا باعث صدمات روحی حاد می شود که گاها به صورت عدم رضایت از نتایج عمل خود را نشان میدهند.

باید توجه داشته باشیم که پستان باز سازی شده هرگز پستان خود فرد نیست و به زیبایی پستان طبیعی نخواهد بود و انتظار قرینه بودن ۱۰۰%با طرف سالم،  انتظار عبث و غیر قابل دست یافتن است .

نتایج بازسازی همزمان با عمل جراحی برداشتن اکثرا بهتر از بازسازی تاخیری است ولی به هر حال مثل پستان طبیعی نیست .

مراحل عمل بازسازی سینه

شرایط لازم برای انجام پروتز سینه بعد از سرطان:

داشتن سلامت جسمی، داشتن انتظارات معقولانه، بلوغ کامل سینه ها (حداقل ۱۸ سال در موارد کوچکی سینه ها)، احساس ناراحتی از سایز کم سینه ها ، بدشکل شدن سینه ها بدنبال حاملگی، کم کردن وزن ، افزایش سن، عدم تقارن سینه ها، یکی یا هر دو سینه رشد کافی نداشته باشند.

 

 

در چه مواردی از  پروتز سینه بعد از سرطان نمی توان استفاده کرد؟

روش افزایش حجم سینه ها یا برای بازسازی سینه هائی که دارای افتادگی شدیدی هستند به کار برده نمی شوند  و اگر شما بخواهید که هم زمان سینه های شما بزرگ تر به نظر آید و  نسبت به محل قبلی خود بالاتر دیده شود  باید از جراحی (بالابردن سینه) و گذاشتن هم زمان عمل پروتز سینه استفاده نمائید.

البته این دو عمل گاهی به صورت همزمان نمی تواند انجام شود  بلکه باید با فاصله انجام گیرد (انجام دو عمل جراحی با فاصله مشخص). جراح پلاستیک در انجام جراحی شما را کمک خواهد کرد .

 

 

 

انجام پروتز سینه بعد از سرطان

 

 

 

پروتز سینه و سرطان:

برای پروتز سینه بعد از سرطان در این بیماران برای اینکه پوست جای لازم برای جایگیری پروتز را پیدا کند، ابتدا وسیله‌ای به نام “متسع کننده” در زیر پوست و عضله قرار داده می شود .

این وسیله مثل بادکنکی است که  ابتدا توخالی است  و هر چند روز مقداری سرم نمکی داخل آن تزریق می‌شود که باعث افزایش حجم آن و در نتیجه اتساع پوست خواهد شد.

و پوست جای مناسب برای پروتز را پیدا خواهد کرد . سپس متسع‌کننده در طی یک عمل جراحی کوچک خارج شده و پروتز سینه به جای آن  قرار داده می شود .

در بیمارانی که  به رادیوتراپی بعد از برداشتن جراحی سینه نمی باشد ، می‌ توان هم‌ زمان با برداشتن سینه مقداری از پوست را نگه داشت و پروتز سینه را در محل مناسب قرار داد . به این روش، روش “باز‌سازی هم‌ زمان” یا بدون فاصله می گویند .

 

 

آیا بازسازی سینه فقط با پروتز سینه بعد از سرطان قابل انجام است؟

نه، از دیگر روش های بازسازی سینه استفاده از نسج سینه خود فرد می باشد ؛ مثلا استفاده از پوست و چربی شکم (در قسمت پایین ناف)، یا پوست و چربی ناحیه پهلو. در این روش‌ ها، نسج مورد نیاز از نواحی مورد نظر برداشته شده  و به محل خالی سینه منتقل می‌ کنیم و عروق آن را نیز پیوند می‌ زنیم.

 

 

پروتز سینه و سرطان

 

 

 

آیا پروتز سینه بعد از سرطان دردناک است؟

قراردادن پروتز سینه در پشت ماهیچه سینه ای با درد همراه است . چون باید مقداری از ماهیچه بریده شود تا فضایی برای گذاشتن پروتز سینه قرار داشته باشد . بیشتر خانم ها در پنج روز اول مقداری درد دارند  که نیاز به مسکن خواهند داشت. اگرچه بعد از یک هفته بیشتر زنان گفته اند بهبودی قابل توجهی در علائم و نشانه ها دارند و با استفاده از مسکن ها دردها قابل برطرف شدن می باشند .

جراحی زیبایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *